Goodyear - eko opona na zanieczyszczenia miast

Jak zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w mieście?

21-03-2019 | IDEA

Inteligentna opona Goodyear zmniejsza zanieczyszczenie powietrza w miastach dzięki zastosowaniu… mchu i elektroniki.

Goodyear opracował koncepcję opony, która dosłownie „wskrzesza życie” mieszkańców coraz bardziej zanieczyszczonych smogiem miast.

 

Oxygene – innowacyjna opona na smog i zanieczyszczenie w mieście

Opona, która została zaprezentowana podczas Międzynarodowych Targów Motoryzacyjnych w Genewie w 2018 roku, nosi nazwę Oxygene.

Posiada otwartą strukturę i żyjący mech rosnący w ścianie bocznej opony. Konstrukcja opony pozwala bieżnikowi absorbować wilgoć i zapewniać jej niezbędną cyrkulację!

Co więcej, mech wykorzystuje tę wilgoć do egzystencji absorbując otoczający nas dwutlenek węgla i uwalniając tlen przez fotosyntezę.

Goodyear szacuje, że jeśli każdy samochód w mieście wielkości Paryża będzie nosił ściany boczne, każdego roku będzie pochłaniać ponad 4000 ton dwutlenku węgla.

 

Smog – zabójca miast

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ponad 80 procent ludzi żyjących na obszarach miejskich, których jakość powietrza jest mierzona przez WHO, jest narażona na wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza.

Obejmuje to zanieczyszczenia, takie jak tlenek węgla i ołów. Nowa opona została opracowana w odpowiedzi na zmieniające się wyzwania urbanizacyjne.

Zdaniem Chrisa Delaneya, prezesa Goodyear w Europie „inteligentniejsza, bardziej ekologiczna infrastruktura i transport będą kluczowe w rozwiązywaniu najpilniejszych wyzwań związanych z mobilnością i rozwojem miast”.

Opona Oxygene ma zachęcić ludzi do zastanowienia się, jak rozwiązać te problemy.

 

Wyeliminować smog i zanieczyszczenie – jak to działa?

Opony Oxygene są drukowane w 3D z gumowym proszkiem wykonanym z recyklingowanych opon. Wykorzystują energię wytworzoną przez mech podczas fotosyntezy do zasilania elektroniki.

Obejmuje to czujniki na pokładzie, jednostkę przetwarzania AI i światła, które zmieniają kolory, ostrzegając o zbliżających się zmianach pasa ruchu.

Oxygene wykorzystuje system komunikacji światła widzialnego, aby umożliwić łączność komórkową o dużej przepustowości. Dzięki temu opona może łączyć się z inteligentnymi systemami zarządzania mobilnością.

Czy produkty takie jak opona Oxygene również przedstawiają praktyczne rozwiązania dla zanieczyszczenia powietrza w miastach?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Pin It

Zobacz także

« »