Tatuaż, nauka, biosensory i zdrowie

Biosensitive tattoo monitoruje stan zdrowia

06-04-2018 | IDEA

Tatuaże mogą monitorować zdrowie za pomocą biosensorów wzorzystych w skórze.

Coraz częściej innowacje łączą tradycyjny kunszt tatuażu z zaawansowaną technologią. Na przykład tatuaż, który umieszcza i odtwarza nagrany dźwięk.

Najnowszym „krzykiem zdrowej mody”jest tymczasowy tatuaż, który zmienia kolor, wskazując na zbyt dużą ekspozycję na słońce.

Naukowcy z Harvardu i MIT opracowali nowy proof-of-concept tattoo, który może monitorować zdrowie jego właściciela.

Tatuaż na zdrowie – jak to działa?

Dzięki użyciu fluorescencyjnych biosensorów w skórze zamiast tradycyjnego atramentu tatuażowego można monitorować stan zdrowia pacjenta.

Zmiany koloru występujące w tatuażu są odpowiedzią na płyn śródmiąższowy ciała osoby noszącej. Wraz ze zmianą koloru pojawia się informacja o zdrowiu użytkownika.

Na przykład, jeśli nastąpi wzrost stężenia glukozy, tatuaż zmieni kolor z zielonego na brązowy.

Skóra, marketing, biosensor – mobilna medycyna w praktyce

Skóra staje się interaktywną powierzchnią. Z kolei biosensorowe aplikacje są coraz bardziej popularne. Powszechne zastosowanie tatuaży obejmuje monitorowanie diagnostyki medycznej czy analiza i kodowanie danych w skórze pacjenta.

Towarzysząca aplikacja pomaga analizować i określać wyniki wyświetlane przez czujniki.

Co więcej, twórcy bio wrażliwego tatuażu przewidują, że przyszłe wersje tatuażu mogą używać niewidzialnego tuszu. Reagując na określone światło, niewidoczny atrament może przekazywać informacje o stanie zdrowie jego właściciela

Biotechnologia – internet i mobile w skórze

Postępy w biotechnologii przekształcają inteligentne tzw. wereables, wykorzystując tatuaże i skórę zamiast akcesoriów do monitorowania zdrowia.

Poprzez integrację urządzeń monitorujących skórę, naukowcy stworzyli łatwy w monitoringu stan zdrowia. Co istotne, użyta technologia nie wymaga ładowania ani połączenia bezprzewodowego.

Więcej na www.hms.harvard.edu
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Pin It

Zobacz także

« »