Zdrowie, dieta i sensor na zębie

Czy czujniki montowane na zębie mogą zadbać o dietę i zdrowie?

06-04-2018 | IDEA, Konsument

Inżynierowie z Tufts University stworzyli małe czujniki, które przyczepiają się do zębów. Czujniki zamontowane na wybranym zębie śledzą Twoją dietę i zdrowie z poziomu ust.

Moda czy zdrowie? – czujniki na zębie

To nie jest może najnowszy krzyk mody, choć kto wie… może kiedyś stać się jednym.

Póki co czujniki bezprzewodowe są zaprojektowane do monitorowania zdrowia i nawyków żywieniowych, przekazywanie danych o spożyciu cukru, soli i alkoholu do urządzenia mobilnego użytkownika.

To trochę jak dietetyk w ustach, który utrzymuje się za każdym razem, gdy oszukujesz swoją dietę.

Dieta i zdrowie w Twoich… ustach – jak to działa?

Jeśli oczy są oknami dla duszy, usta są bramą do naszego zdrowia.

Pokarm, który przez nią przechodzi, ma bezpośredni wpływ na nasz ogólny stan zdrowia, a masa biomarkerów może być zebrana z naszej śliny.

Za pomocą zamontowanego na zębie biosensora zespół Tufts ma za zadanie wykonywać pomiary z wnętrza jamy ustnej, rejestrując to, co zostało zjedzone i jak zareagował organizm.

Aby to zrobić, naukowcy umieścili biosensory pomiędzy warstwami złota, które działają jak mała antena, zbierając i przekazując dane fizjologiczne.

Co mówią sami twórcy z firmy Tufts?

„Myślę, że najlepszym sposobem, aby o tym pomyśleć, jest mała torebka Ziploc”, powiedział Digital Trends Fiorenzo Omenetto, inżynier firmy Tufts, który kierował badaniami.

„Każda strona torby ma antenę, a wewnątrz torby znajduje się” czuły element „.”

Te wrażliwe elementy mogą reagować na takie rzeczy, jak pH i glukoza, transmitując pomiary bezprzewodowo, poprzez częstotliwości radiowe lub fizycznie, na przykład przez zmianę kolor i kształt.

„Kalibracja wszystkich tych reakcji i zmieniających się kombinacji materiałów pozwala na wykrycie tego, co dzieje się w jamie ustnej, na przykład, lub na powierzchni zębów” – powiedział Omenetto.

Zęby, dieta, zdrowie, nauka…

W artykule opublikowanym w zeszłym tygodniu w czasopiśmie Advanced Materials, naukowcy omawiają, w jaki sposób można nosić zużyte zęby w celach medycznych i lifestyle’owych, pomagając zarówno pacjentom, jak i ludziom, którzy chcą żyć zdrowiej.

„Podczas gdy jesteśmy świadomi tego, co spożywamy, możemy sobie pozwolić na radzenie sobie z nadmiernymi patologiami” – powiedział Omenetto.

„Z drugiej strony, pobieranie próbek i monitorowanie parametrów w jamie ustnej może pomóc na wiele sposobów, od monitorowania zdrowia jamy ustnej do monitorowania stanów fizjologicznych, takich jak zmęczenie, poprzez pobieranie próbek śliny.

Urządzenie jest mniej natarczywe niż inne przedmioty noszone w ustach, ale nadal nie zapewnia komfortu i pełnej dyskrecji.

Dlaczego? Otóż dzięki złotym warstwom zewnętrznym, które nadają noszącym wygląd „pirata cyberpunk”.

Omenetto przyznaje, że on i jego zespół nie zaprojektowali go tak, by był niepozorny, ale powiedział, że zawsze można go nosić na trzonowcu…

—-REKLAMA—-

 

Na podstawie: Digitalnews, Foto: SilkLab, Tufts University
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Pin It

Zobacz także

« »