Wykrywacz śpiochów za kierownicą

03-10-2014 | IDEA

Hiszpański Insituto de Biomecanica uruchomiło projekt zwany Harken, który za pomocą sensorów umieszczonych w pasach i na siedzeniach kierowców monitoruje ich czujność.

Senny kierowca jest ponoć prawie tak niebezpieczny jak ten nietrzeźwy. Idąc tym tropem – przy braku odpowiedników alkomatów czy narkotestów – pojawia się problem identyfikacji kiepskiej kondycji psychofizycznej kierowcy. Obserwuje się kampanie społeczne wzywające do czujności i ostrożności za kierownicą, jednak to definitywnie nie rozwiązuje problemu.

Co warto zauważyć pojawiają się też takie aplikacje jak Drive Awake, które umożliwają rozpoznać twarz kierowcy i na tej podstawie dedukować o jego aktualnym samopoczuciu.

Stąd na uwagę zasługuje projekt naukowców IBV z Walencji, którzy instalując czujniki umieszczane w tkaninie pasów bezpieczeństwa i foteli samochodowych potrafią śledzić czujność kierowcy. Dane monitorowane przez inteligentne tkaniny i sensory potrafią przetwarzać sygnały świadczące o kondycji kierowcy. Dzięki temu istnieje możliwość monitorowania takich parametrów jak szybkość oddychania, szybkość bicia serca, płytkość i szybkość oddechu. Wartości kontrolne wspomnianych parametrów decydują o tym, czy należy uruchomić alarm i obudzić kierowcę.

Co ważne, system został przetestowany przez hiszpańskich naukowców na zamkniętym torze testowym. Rozpoczęły się także pierwsze konsultacje z producentami aut. Być może już niedługo technologia Harken zagości w autach, którymi się poruszamy.

Więcej o projekcie na http://harken.ibv.org/
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Pin It

Zobacz także

« »