Adres URL jako element marketingu

Adres URL – nowy oręż marketera

20-10-2014 | IDEA

Czy popularny link może stać się elementem promocji serwisu internetowego? Nowa, nieinwazyjna i chętnie przesyłana dalej forma reklamy firm i produktów stoi u bram e-marketerów..w

Internetowy adres URL – zwany potocznie linkiem internetowym – to najczęściej zbiór mniej lub bardziej uporządkowanych liter. Poza nazwą domeny dla użytkownika nie niesie żadnej informacji. Trudno go także zapamiętać. Na bazie tego spostrzeżenia wykiełkowały pomysły biznesowe na zmianę tego kodu do postaci bardziej przyjaznej – tym zajmuje się np. serwis Bitly czy Goo.gl.

Wraz z upowszechnieniem internetu i intensywności jego użytkowania zmniejsza się ludzka skłonność do czytania. Forma podania treści online jest specyficzna, opracowana tak by „ogarnąć ją wzrokiem“, bez konieczności wczytywania się w cały artykuł.
Aby stworzyć choć namiastkę styczności z literaturą, serwis Urliterature, zmienia chaotyczny kod adresowy we fragment tekstu z popularnej książki.
Rosyjska księgarnia Respublika, funkcjonująca także w środowisku online, wykorzystuje to nowe narzędzie do promocji pozycji książkowych będących w ofercie sklepu. W tym wpisują URL składający się z tytułu danej książki, poczynając od tych najbardziej znanych jak: Sherlock Holmes czy Hrabia Monte Cristo, a kończąc na najnowszych pozycjach typu „31 piosenek“ Nicka Hornby’ego, by następnie za pomocą mechanizmu Urliterature zamienić go na krótką recenzję danej książki lub jej fragment. Użytkownicy internetu zanim klikną w adres czytają jego treść. Po kliknięciu, ładuje się wybrana strona internetowa wraz z odpowiednim bannerem reklamowym prezentującym szczegóły dotyczące książki wraz ze wskazaniem potencjalnego miejsca jej  zakupu, w domyśle księgarnia Respublica.

Poniżej przykładowy link przetworzony przez serwis Urliterature:
www.urliteratu.re/In-1960-Jack-Kerouac-was-near-breaking-point-Driven-mad-by-constant-press-attention-in-the-wake-of-the-publication-of-On-the-Road-he-needed-to-get-away-to-solitude-again-or-die-so-he-withdrew-to-a-cabin-in-Big-Sur-on-the-Californian-coast-The-resulting-novel-in-which-his-autobiographical-hero-Jack-Duluoz-wrestles-with-doubt-alcohol-dependency-and-his-urge-towards-self-destruction-is-one-of-Kerouac-s-most-personal-and-searingly-honest-works-Ending-with-the-poem-Sea-Sounds-of-the-Pacific-Ocean-at-Big-Sur-it-shows-a-man-coming-down-from-his-hedonistic-youth-and-trying-to-come-to-terms-with-fame-the-world-and-himself-/2587

Oczywiście może okazać się, że wybrany fragment tekstu, wpisany jako URL, nie jest tym najchętniej czytanym lub super atrakcyjnym, mimo wszystko stanowi on, jak dotychczas, niestandardowy sposób zwrócenia uwagi użytkownika sieci i stwarza możliwość zachęcenia go do sięgnięcia po daną książkę.
Projekt stanowi znakomity przykład łączenia celów edukacji społecznej ze stricte marketingowymi zadaniami linków internetowych. Stwarza podłoże do rozwoju nowych form reklamy w sieci także dla innych branż i produktów, które mogą komunikować się z konsumentami via kody adresowe URL.

Na podstawie: www.urliteratu.re

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Pin It

Zobacz także

« »