Bakterie + ubranie = odzież

31-12-2016 | IDEA

Tangible Media Group (MIT) opracowała nową koncepcję ubrań. Dzięki wykorzystaniu warstwy bakterii na tkaninie możliwe jest uzyskanie świetnych efektów. Bakterie, które pęcznieją w obecności wilgoci tworzą specjalne otwory wentylacyjne w odzieży.

Od probiotycznych jogurtów po bioluminescencyjne bakterie, których efektem są żarówki. Tak wygląda dziś ekosystem z wykorzystaniem mikroorganizmów. Świat przyrody dostarcza ogromne korzyści dla ludzkości.

Naukowcy z MIT znaleźli sposób na wykorzystanie bakterii w odzieży

Zespół wykorzystał bacillus subtilis natto. To te same kultury stosowane do fermentacji soi tak chętnie stosowanej w kuchnii azjatyckiej. Bakterie te tworzą „inteligentne” tkaniny.

Odzież, zwana biologiczną, wygląda jak ubranie sportowe z szeregiem otworów wentylacyjnych rozłożonych na plecach. Otwory te zawierają warstwy bakterii rozłożone wokół naturalnych źródeł ludzkiego ciepła i potu.

Bakterie naturalnie pęcznieją gdy tylko poczują wilgoć. Kiedy użytkownik takiego ubrania zaczyna się pocić, otwory otwierają się, umożliwiając odprowadzanie ciepła w naturalny sposób.

Dzięki zdolności do szybkiego wzrostu ogromne ilości pożytecznych bakterii w laboratoriach można stosunkowo tanio wytworzyć.

Tylko czekać, gdy inne gałęzie przemysłu zaczną korzystać z projektu „bakteria”…

Więcej na: www.tangible.media.mit.edu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Pin It

Zobacz także

« »