Boisko zasilane piłkarzami

18-12-2014 | IDEA

Projekt Shell’Morro da Mineira to otwarte boisko piłkarskie, które do nocnego podświetlenia wyłapuje energię generowaną przez piłkarzy.

Publiczne boiska to bardzo dobry sposób na zaktywizowanie obywateli do ruchu fizycznego. Niestety, tego typu obiekty generują bardzo duże koszty. Trzeba płacić za obsługę, oświetlenie oraz ochronę.

Legenda przyszła z ratunkiem

Ten problem dotyczy szczególnie Brazylii gdzie wszystkie obiekty użyteczności publicznej nie są oświetlane nocą, a co za tym idzie stają się bezużyteczne. Legenda piłki nożnej Pele chcąc wspomóc wszystkich amatorów sportu postanowił wesprzeć projekt Shell’s Morro da Mineira, którego celem było stworzenie inteligentnego boiska.

Wystarczy nacisnąć

Boisko mieści się w faweli Morro da Mineira i służy najbiedniejszym. Pod murawą zostały zamontowane specjalne czujniki, które generują energię tylko wtedy, gdy się na nie naciśnie. W ten sposób ładują się i zapewniają energię potrzebną do oświetlenia obiektu.

Korzyści płynące z takiego rozwiązania są ogromne. Biedne dzieci zajmują się sportem omijając niebezpieczeństwa takie jak narkotyki czy gangi a policja ma mniej pracy. Inteligentne boiska z pewnością sprawdziłyby się nie tylko w Brazylii. Technologia jest bardzo obiecująca i niedługo może zagościć również w innych krajach.

Na podstawie: www.shell.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Pin It

Zobacz także

« »