Mikroskop orgiami!

19-12-2014 | IDEA

Zespół Foldscope pragnie, aby sprzęt naukowy był bardziej dostępny dla przeciętnego badacza i proponuje drukowany mikroskop z papieru, który wystarczy tylko złożyć.

Nauka “obywatelska” niegdyś stała się bardzo popularna za sprawą obniżenia kosztów specjalistycznego sprzętu badawczego. Doprowadziło do kilku bardzo ważnych odkryć dokonanych przez pół-amatorów. Idąc z duchem czasu twórcy projektu Foldscope postanowili wspomóc domorosłych badaczy w nowy i śmiało powiedzieć innowacyjny sposób. Otóż wyprodukowali oni mikroskop, który stworzony jest z najzwyklejszego papieru, a do sprawnego działania potrzebuje tylko złożenia.

Soczewki na klej

Projekt powstał za sprawą bioinżynieria z Uniwersytetu w Stanford Manu Parkasha. Głównym zamierzeniem było stworzenie mikroskopu, który będzie tani i łatwy w produkcji. Rezygnując z wielu części twórcy doszli do momentu, w którym mikroskop mógł być w najzwyklejszy sposób wydrukowany na kartce papieru. Podczas drukowania na kartkach umieszczane są kropelki kleju, w których znajdują się małe soczewki. Dodatkowo na powierzchni papieru znajduje się instrukcja objaśniająca, w jaki sposób złożyć sprzęt.

Mikroskop za dolara

Koszt produkcji jednego urządzenia to 1 USD. Warto wspomnieć o tym, że Foldscope jest na tyle dokładny, że naukowcy, doktorzy oraz studenci mogą z niego korzystać bez obaw o błędy w ich obserwacjach. Dodatkowo mikroskop jest niezwykle mobilny oraz można go nosić w kieszeni.

Na podstawie: www.foldscope.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Pin It

Zobacz także

« »