Dron ratownik

12-01-2015 | IDEA

Dron ratownik to niesamowity wynalazek do ratowania życia i zdrowia osób, które zostały poszkodowane w wypadkach.

Służby ratownicze powiadomione o wypadku potrzebują trochę czasu zanim pojawią się na miejscu zdarzenia. Niestety, czasami z różnych przyczyn czas ten się wydłuża, a jak wiadomo jedna minuta może wpłynąć na to czy ktoś przeżyje. Ostatnio głośno było o niemieckim Defikopterze, którzy za pomocą drona dostarczał na miejsce zdarzenia defibrylator, podczas gdy ekipa ratunkowa już jechała z pomocą

Ekspresowa pomoc

Całkiem nowym pomysłem jest projekt zwany Ambulance Drone. Jest to narzędzie, które zostaje wysyłane na miejsce zdarzenia i jest wyposażone w podstawowy zestaw do ratowania zdrowia i życia. Gdy dron doleci pod wskazany adres instruuje świadków zajścia o tym, w jaki sposób mogą udzielić pomocy poszkodowanej osobie.

Stworzony przez absolwenta Delft University od Technology Alexa Montona dron zawiera defibrylator, leki oraz zestaw do masażu serca. Są to podstawowe narzędzia, które mogą uratować komuś życie a przynajmniej pomóc dotrwać do przyjazdu wykwalifikowanych służb medycznych. Świadek wypadku dzwoni na pogotowie, podając swoją lokalizację, po czym pod wskazany adres zostaje wysłana karetka oraz dron. Latający ratownik jest na miejscu już po jednej minucie dając czas ekipie ratowniczej.

Cały czas na bieżąco

Dron ma wbudowane głośniki, dzięki czemu osoba postronna może utrzymać kontakt z personelem medycznym i słuchać wskazówek na temat pierwszej pomocy. Ratownicy mają stały podgląd na to, co dzieje się na miejscu zdarzenia i mogą swobodnie kierować akcją do momentu przybycia karetki

Według twórcy drona, dzięki jego pomysłowi szanse na przeżycie osób poszkodowanych w wypadkach mogą wzrosnąć o 80% Obecnie trwają działania mające na celu zebranie funduszy na produkcję pierwszych urządzeń.

Na podstawie: www.alecmomont.com

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Pin It

Zobacz także

« »