Drukarki 3D pomogą niewidomym poruszać się po mieście

23-10-2014 | IDEA

Japońska agencja GSI pracuje nad rewolucyjnym projektem mającym na celu pomoc osobom niewidomym w poruszaniu się po mieście. Rozwiązaniem mają być mapy tworzone na drukarkach 3D.

Dzisiejsza technologia coraz częściej pozwala nam na zamianę tego co namacalne w piksele, które wyświetlane są ekranach otaczających nas urządzeń. Większość ludzi chętnie korzysta z ułatwień, które niesie ze sobą rozwój techniki, ale co mają zrobić Ci, którzy z powodu chorób narządu wzroku nie mogą do końca cieszyć się z dobrodziejstw postępu?

Na ratunek Yahoo!

W przeszłości firma Yahoo! wprowadziła w Japonii swój rewolucyjny pomysł pomocy niewidomym dzieciom korzystającym Internetu. Odbywało się to poprzez drukowanie na drukarkach 3D wyników zapytań młodych internautów. Teraz rządowa agencja GSI pracuje nad rozwiązaniem mającym na celu tworzenie makiet 3D obszarów miast, dzięki czemu osoby niewidome lub borykające się z chorobami wzroku będą mogły swobodnie poruszać się po nieznanym im terenie.

Zamiana papieru na piksele

Japońska agencja GSI podobnie jak Amerykańskie Geological Survey posiada już przygotowane dla osób niewidomych papierowe wersje map, wraz z oznaczeniem poszczególnych rodzajów dróg. Wykorzystano do tego specjalne modelowanie powierzchni mapy. Idąc z duchem czasu rząd Kraju Kwitnącej Wiśni postanowił dać możliwość drukowania map bezpośrednio z urządzeń przenośnych. Ta rewolucja ma być dużym ułatwieniem dla wszystkich zmagających się z zaburzeniami wzroku.

Niezwykłość oprogramowania polega na tym, że będzie odróżniać autostrady, linie kolejowe oraz inne przestrzenie dla pieszych rozsiane po całym mieście. Po wstępnej analizie system stworzy mapę 3D pokrytą wymodelowanymi teksturami, dzięki czemu osoba niewidoma łatwo będzie mogła wyczuć, na jakim terenie aktualnie się znajduje. Program będzie również dokładnie zaznaczał kontury poszczególnych przestrzeni tworząc jednocześnie idealne odzwierciedlenie rzeczywistego terenu.

Coraz bliżej do premiery

GSI przetworzyło już przestrzenie miejskie w skali 1: 2500 oraz obszary wiejskie w skali 1:25000. Pomimo tego, że użytkownicy, aby skorzystać z nowego systemu ułatwiającego poruszanie się będą potrzebowali dostępu do drukarek 3D, rząd Japonii nie widzi w tym żadnego problemu. Technologia rozwija się dzisiaj w tak szybkim tempie, że druk 3D jest się coraz bardziej dostępny dla zwykłego zjadacza chleba. Wzrośnie on również, gdy okaże się, że pomysł z mapami jest skuteczną pomocą dla niepełnosprawnych.

Rewolucja coraz bliżej

Póki co, GSI przedstawiło chyba jedno z najsensowniejszych rozwiązań na pomoc niewidomym w poruszaniu się po przestrzeniach miejskich. Czas pokaże czy system będzie tak efektywny jak zapowiadają jego twórcy. Jeżeli tak, szykuje się rewolucja dla wszystkich tych, którzy ze względu na chorobę wzroku nie mogą samodzielnie się przemieszczać lub mają to znacznie utrudnione.

Na podstawie: www.gsi.go.jp

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Pin It

Zobacz także

« »