• Internetthingsplus
  • Internetthings
  • Rys.6- Mother – inteligentna niania monitorująca dzieci pod nieobecność dorosłych
  • Rys.5 – Toymail – zabawka z możliwością dwustronnej komunikacji głosowej
  • Rys.4. Skully – inteligentny kask motocyklowy
  • Rys.3. Vigo – urządzenie alarmujące zmęczenie organizmu
  • Rys.2. Athos – strój do ćwiczeń w roli personalnego trenera.
  • Rys. 1. Cuptime – kubek monitorujący spożycie wody

Internet rzeczy+

21-10-2016 | Premium, Slider-home

Dotychczas spotykaliśmy się z innowacjami, które w lepszy lub gorszy sposób łączyły fizyczne produkty z wirtualną rzeczywistością – tzw. Internet of things.

Teraz nadszedł czas by zrobić krok naprzód w zakresie doskonalenie tego obszaru innowacji i dodanie przymiotnika „ caring”. „Internet of caring things”, czyli sieć połączonych obiektów, powołanych do życia na podstawie jasnej misji niesienia pomocy konsumentom, w sferach takich jak: zdrowie, dom, najbliżsi i innych.

 Internet of caring things to rosnące w siłę zjawisko.

W tym wyścigu innowacji, cztery elementy stanowią główną siłę napędową trendu:

  1. tańsze i bardziej efektywne bezprzewodowe chipy umożliwiające łączność z internetem
  2. rosnąca popularność i wykorzystanie chmur do przechowywania generowanych danych
  3. ultra precyzyjna geolokalizacja. Najlepszym przykładem jest Apple’s iBeacon, stanowiący część systemu iOS7, umożliwiający zlokalizowanie obiektu z dokładnością do jednego centymetra.
  4. Rewolucja crowdfundingowa, która pozwoliła na generowanie nieskończonych innowacji, z których wybierane są tylko te najlepsze, odpowiadające potrzebom konsumentów.

Powyższe zmiany w otoczeniu rynkowym i zachowaniach konsumentów stały się generatorami zmian w zakresie internet of things, tworząc nowy obszar, zarezerwowany dla produktów niemal doskonałych, szczerych i prawdziwie dbających o użytkownika.

Rezultat – inteligentne produkty dedykowane zaspokajaniu potrzeb ludzkich, rozwijające się w wielu różnych zaskakujących kierunkach.

 

Internet rzeczy zdrowych- przykłady

Połączone obiekty umożliwiające samokontrolę i śledzenie parametrów życiowych na każdym poziomie codziennej aktywności, będą sprzyjać podnoszeniu sprawności fizycznej i poprawie samopoczucia, a także pomagać w osiąganiu lepszych wyników w sporcie.

Rys. 1. Cuptime – kubek monitorujący spożycie wody

Rys. 1. Cuptime – kubek monitorujący spożycie wody

Cuptime to produkt crowdfundingowy powstały na platformie Demohour, a zaprojektowany w Chinach. Plastikowy kubek został bezprzewodowo połączony z telefonem komórkowym, umożliwiając pijącemu monitorowanie ilości przyjętych płynów. Wystarczy, że użytkownik wprowadzi podstawowe dane, takiej jak wzrost i waga, by Cuptime w precyzyjny sposób mógł wygenerować informację czy piją wystarczająco dużo i jak zmienia się poziom nawodnienia organizmu.

Rys.2. Athos – strój do ćwiczeń w roli personalnego trenera.

Rys.2. Athos – strój do ćwiczeń w roli personalnego trenera.

Athos to kolejny system zaprojektowany by pełnić rolę personalnego trenera. Sensory wbudowane w specjalny, dedykowany uprawianiu fitnessu strój, sprawdzają jakość pracy aż 22 grup mięśni, dzięki pomiarowi energii elektrycznej produkowanej w mięśniach.

Informacja taka trafia do aplikacji mobilnej, która generuje obraz, które mięśnie aktualnie pracują i w jakim są obciążeniu. Dodatkowo aplikacja przedstawia dane odnośnie oddychania i pracy serca, by w ten sposób zbalansować intensywność wysiłku i dostosować ją do bieżącej formy ćwiczącego.

Stir Kinetic Desk to produkt dla zapracowanych, spędzających długie godziny za biurkiem. Monotonna pozycja siedząca, jak wiemy, nie sprzyja dobrej kondycji kręgosłupa, więc jej częste zmiany są jak najbardziej wskazane.

Ruchome biurko, sterowane za pomocą ekranu dotykowego, posiada właściwości dostosowywania wysokości do pozycji siedzącej lub stojącej pracującej przy nim osoby. Wystarczy wprowadzić dane dotyczące wzrostu użytkownika, by automatycznie sterować meblem.

Biurko posiada także wbudowany system sensorów monitorujących kalorie spalane podczas częstej zmiany pozycji w trakcie pracy (po wybraniu modułu „active mode”). W trakcie użytkownia, mebel w inteligentny sposób uczy się preferowanych przez użytkownika pozycji, by następnie zapamiętać je i zastosować.

Internet rzeczy troskliwych – przykłady

Stres, nadmierna stymulacja, przemęczenie to gotowa recepta na kiepskie samopoczucie psychiczne. Internet of caring things stara się wchodzić także w tą dziedzinę potrzeb wyższego poziomu.

NeuroOn to produkt powstały na Kickstarterze. Specjalna maska do spania monitoruje fale mózgowe, napięcie mięśniowe i ruchy gałek ocznych, by na bazie powyższych czynników określić optymalny wzór wypoczynku podczas snu.

Zdaniem wynalazców nie dla każdego długi sen jest dobry, dlatego maska posiada właściwości skracania snu od 2 do 5 godzin, by dzięki temu zwiększyć efektywność snu potrzebnego na regenerację.

Rys.3. Vigo – urządzenie alarmujące zmęczenie organizmu

Rys.3. Vigo – urządzenie alarmujące zmęczenie organizmu

Vigo – to urządzenie badające poziom czujności organizmu. Wbudowane sensory wykrywają najmniejsze ruchy ciała, by następnie przekazać je do mobilnej aplikacji zsynchronizowanej z Vigo.

Gdy tylko pojawią się pierwsze symptomy zmęczenia, Vigo wkracza do akcji pobudzając użytkownika energiczną muzyką płynącą ze smartphona czy delikatnymi wibracjami telefonu.

Urządzenie znakomicie sprawdza się podczas długich podróży samochodem, kiedy czujność kierowcy powinna być zachowana na najwyższym poziomie.

Internet rzeczy bezpiecznych – przykłady

Bezpieczeństwo fizyczne to jedna z fundamentalnych potrzeb człowieka. Internet of caring things odkrywa całkiem nowe sposoby wypełnienia tej potrzeby.

Rys.4. Skully – inteligentny kask motocyklowy

Rys.4. Skully – inteligentny kask motocyklowy

Skully to inteligentny kask motocyklowy z przeziernym wyświetlaczem typu HUD (heads-up display). P1 HUD jest wyposażony w system kamer umożliwiających oglądanie otoczenia w zakresie 180 stopni.

Obrazy z otoczenia są wyświetlane bezpośrednio na ekranie wbudowanym w szybę kasku, dzięki czemu kierowca unika tzw. „martwych punktów” – przestrzeni niewidocznych w lusterkach motocyklowych.

Nest Protect to dwa urządzenia w jednym – system alarmujący o zagrożeniu pożarowym oraz detektor tlenku węgla. Nest to urządzenie koncernu Google, który w lutym 2014 roku przejął Nest Lab za 3,2 miliarda dolarów.

Nest Protect to system wczesnego ostrzegania, raczej słownego niż agresywnego alarmu dźwiękowego, dzięki czemu użytkownik ma szansę odpowiednio wcześnie wykryć i rozwiązać problem. Dodatkowe funkcjonalności Nest to generowanie ostrzeżeń o potencjalnych zagrożeniach, jak również informowanie o niskim stanie naładowania baterii tabletu czy smartphona.

The Cricket – to kolejny system alarmowy połączony zsiecią via Bluetooth. System reaguje na każdorazowe dotknięcie lub przesunięcie roweru i automatycznie generuje informację o zdarzeniu wysyłaną na telefon komórkowy właściciela.

W przypadku, gdy jednak rower zostanie skradziony, rowerzysta może zaalarmować sieć The Cricket, w ramach której każde połączone urządzenie będzie podejmować próby zlokalizowania przedmiotu kradzieży.

Goji Smart Lock – to rodzaj inteligentnej kamery, informującej użytkownika za pomocą obrazu wysyłanego na smartphona, kto aktualnie stoi przed drzwiami domu. Wygodne, bezpieczne i praktyczne, bo przecież nie zawsze mamy ochotę otworzyć drzwi każdemu jednemu gościowi…

Internet of family things – przykłady

Kontrola świata fizycznego nie odnosi się jedynie do kwestii posiadania lub nie posiadania. To także świat skomplikowanych relacji z bliskimi, które także mogą być wspierane innowacjami w ramach tego trendu.

Rys.5 – Toymail – zabawka z możliwością dwustronnej komunikacji głosowej

Rys.5 – Toymail – zabawka z możliwością dwustronnej komunikacji głosowej

Toymail – to rodzaj zabawki umożliwiającej rodzicom zachowanie bliskiej relacji z dzieckiem podczas nieobecności w domu. Wbudowane wifi zsynchronizowane z aplikacją iOS umożliwia rodzicom pozostawienie głosowej wiadomości swoim pociechom.

Dzieci mogą odpowiedzieć na ostatnią pozostawioną wiadomość posługując się przyciskiem umożliwiającym przesłanie z powrotem informacji poprzez dedykowaną aplikację.

Rys.6- Mother – inteligentna niania monitorująca dzieci pod nieobecność dorosłych

Rys.6- Mother – inteligentna niania monitorująca dzieci pod nieobecność dorosłych

Mother- to rodzaj systemu monitorującego, zaprojektowane z myślą o domu i rodzinie. Centralne urządzenie monitorujące łączy się z domową siecią wifi, by następnie przejść na poziom współpracy z poszczególnymi czujnikami monitorującymi lokalizację poszczególnych członków rodziny i korzystanie z przedmiotów znajdujących się w domu. To rodzaj zdalnej „opiekunki do dzieci”, która alarmuje w przypadku niebezpiecznej zabawy i sytuacji zagrożenia.

T.Jacket umożliwia przekazywania uścisków na dystans. Czujniki ruchu wbudowane w podszewkę kurtki wysyłają alarm w momencie kiedy wyczują lęk lub napięcie u użytkownika. W tym samym momencie rodzic otrzymuje informację o złym stanie psychicznym dziecka, by móc w trybie natychmiastowym wysłać zdalny uścisk pocieszenia.

 

Co dalej?

Internet of caring things niesie za sobą zmiany w kilku zasadniczych obszarach:

– rodza się nowe wymagania po stronie konsumentów związane ze zwiększonym poziomem troski o nich samych. Sposób w jaki marki wykorzystują „internet of caring things” w sklepie fizycznym i tym online, w procesie dostawy i na innych polach gdzie spotykają się wzajemne potrzeby i korzyści, zaczyna nabierać nowego znaczenia, które przyjmuje rangę co najmniej „wysokiej wagi”.

– nowa datosfera – specyficzna, generowana na wielu poziomach życia człowieka, jak: codzienna aktywność, nastrój, długość i jakość snu, interakcje wewnątrz domu, itp., to ogromny potencjał spływający z zewnątrz do firm dostarczających produkty kategorii „internet of caring things”

– rosnące zaniepokojenie problemem prywatności wynika z głębokiego wnikania w intymny obszar życia człowieka i jego najbliższych.

– nieskończone doskonalenie istniejących obiektów w ramach wirtualnej sieci aplikacji, co będzie skutkować odstępstwem od standardowych sposobów kupowania, użytkowania i pozbywania się produktów. W tym zakresie należy spodziewać się kolejnej rewolucji w modelu konsumpcyjnym.

– powstanie nowych obszarów „internet of…things”. Ten trend otwiera pewne drzwi, wpuszczając powiew świeżego powietrza, które może nieść za sobą nowe obszary innowacji produktowych.

 

Na podstawie: Trendhunter
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Pin It

Zobacz także

« »