ekozabawki

Eko-zabawki

20-05-2014 | IDEA

Jak i jest związek pomiędzy kurczeniem się budżetów domowych a ekologią? Obserwacja tych zjawisk nasunęła australijskiej firmie Make Do pomysł na stworzenie zupełnie nowego eko-biznesu.

Okazuje się, że nie tylko rzeczy piękne i błyszczące nas cieszą, ale również możliwość stworzenia czegoś z niczego. Cały pomysł skupia się wokół zabawy i tworzenia fajnych rzeczy z materiałów powszechnie uznawanych za śmieci: pudełek kartonowych, plastiku i papieru.

śmieciozabawki

Rys 1. Ekologiczne śmiecio-zabawki

Zestaw firmy Make Do „Kit for One” składa się z narzędzia, dzięki któremu możliwe jest docinanie i dziurawienie używanych materiałów w bezpieczny sposób, ośmiu zawiasów i 30 łączników działających na zasadzie zamków, pozwalających na scalanie poszczególnych elementów. Cały zestaw kosztuje 25 dolarów.

Co z tak niewielu elementów można stworzyć? Jak się okazuje bardzo wiele, a jedynym ograniczeniem jest ludzka wyobraźnia. Inspiracje można czerpać ze strony firmowej Make Do, która zawiera zarówno instrukcje konstruowania zabawek, jak również prezentacje gotowych przedmiotów. Zestaw „Kit for One” jest starannie spakowany w tekturową tubę wykonaną z surowców wtórnych, poszczególne komponenty odznaczają się wysoką trwałością, a inne mogą zostać ponownie przetworzone.

Misją twórców firmy Make Do jest inspirowanie zmian społecznych poprzez zachęcanie do kreatywności połączonej z zabawą, której finalnym produktem będzie odpowiedzialna postawa ekologiczna. Zmiana społeczna, zdaniem Make Do, powinna zachodzić na dwóch poziomach: przedłużania życia i rozpalania wyobraźni. Dodatkowymi elementami wspierającymi ten proces są: organizowane warsztaty dla lokalnych społeczności, dostarczanie materiałów edukacyjnych dla nauczycieli, newsletter i blog jako źródła inspiracji oraz plany konstrukcyjne, które można ściągnąć za darmo na własny komputer.

Pomysł wydaje się być prosty, ale to właśnie w tym tkwi całe sedno. Jest łatwy do wdrożenia, nie wymaga nakładów finansowych i niesie za sobą duży potencjał użyteczności społecznej.

Więcej na www.makedo.com.au
Foto: https://www.flickr.com/photos/luschei/1402120028/in/photolist-38Uerf-b6hSHi-5drkvY

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Pin It

Zobacz także

« »